Çevrimiçi Anonimlik’in Yararları

Muhtemelen bildiğiniz gibi, VPN'ler, aksi takdirde sınır dışı olan web sitelerinin kilidini açmaktan (genellikle coğrafi, politik ve diğer kısıtlamalar nedeniyle) genel çevrimiçi güvenliğinizi ve gizliliğinizi geliştirmeye kadar bir dizi şey için iyidir. VPN'ler internette anonim kalmanıza izin verir. Bu gün ve yaşta, yaşamlarınızın çoğu çevrimiçi alana sızıyor ve sızıntıların çoğunu kendimiz yapıyoruz - özellikle sosyal medya, bilgi, resimler, videolar ve hayatımızın diğer snippet'leri aracılığıyla. Ancak bu, anonimliğin artık önemli olmadığı anlamına gelmez - aslında, bugün muhtemelen her zamankinden daha önemlidir.


Çevrimiçi Anonimlik avantajları 1

Birçok insan, saklanacak hiçbir şeyleri yoksa, anonimlik için gerçekten endişelenmek zorunda olmadıklarını düşünüyor. Ama Edward Snowden'ın birkaç yıl önce ne söylediğini hatırlıyor musunuz? “Yanlış bir şey yapmasanız bile izleniyor ve kaydediliyorsunuz.” İtiraf etmelisiniz, bu hoş bir farkındalık değil. Bugün, hükümetle ilişkili olan veya olmayan herhangi bir ajans veya birey, çevrimiçi etkinliğinizi şaşırtıcı bir şekilde ve oldukça ucuz bir şekilde izleyebilir, bu nedenle izlemenin kapsamı doğal olarak çok daha geniştir. Yalnız bu gerçek ve çevrimiçi yaptığınız şey tamamen masum olsa da, oldukça rahatsız edici bir duygu uyandırıyor ve insanların VPN'lere ve diğer teknolojilere gizliliklerini koruyacaklarını ve yapabileceklerini ummalarının ana nedenlerinden biri bu. onları, iyi, anonim.

Buna ek olarak, çevrimiçi anonimlik ve verilerinizin ve trafiğinizin gizliliğini önemsemeniz için başka nedenler de vardır.

Konuşma özgürlüğü

Bugünlerde, yakalanma ve sonuçlarla karşılaşma riski olmayan kimseyle ilgili gerçekten bir şey söyleyemezsiniz. Konuşma özgürlüğünün önemli bir insan hakkı olduğu ülkelerde yaşıyorsanız, size büyük bir şey gibi gelmeyebilir, ancak bu dünyada yanlış insanlar hakkında yanlış şeyler söylemek için hapse girebileceğiniz yerler var. Ayrıca bir takma adın ardında saklanmanın ve geçici bir e-posta hesabına kaydolmanın yeterli bir koruma olması gerektiğini düşünebilirsiniz, ancak bunun nedeni esas olarak kolayca izlenebileceğiniz IP adresiniz değildir. VPN hizmetleri IP'nizi değiştirir veya daha da iyisi, size genellikle uzak bir coğrafi konumla ilişkili yeni bir tane atar ve size herhangi bir sosyal medya platformunda, yorum bölümünde veya forumda ne istersen söyleme özgürlüğü verir.

Hareket özgürlüğü

Burada, “hareket” ile, fiziksel dünyada, çevrimiçi alanda hareket etmek zorunda olmak zorunda değiliz. Anonim olduğunuzda, istediğiniz herhangi bir web sitesine erişebilirsiniz ve kimse orada olduğunuzu bilmeyecektir. Hiç kimse kayıtlarınızı alamayacak ve “Efendim, geçen ay bu gün gölgeli bir yetişkin web sitesini ziyaret ettiniz, bu utanç verici öğeyi çevrimiçi bir mağazadan satın aldınız ve bu şüpheli hedef için desteğinizi ifade ettiniz.

Çevrimiçi persona oluşturma

Çevrimiçi Anonimlikin Yararları 2VPN'ler gibi teknolojiler sayesinde, yalnızca “gerçek dünyada” olduğunuzdan farklı değil, aynı zamanda tamamen anonim olan ve size geri izlenemeyen bir çevrimiçi persona kurmak istemeniz için ne sebep olursa olsun mümkündür. Anonim olduğunuzda çevrimiçi istediğiniz kişi olabilirsiniz ve iki kişi hiç çarpışmayacaktır. Bazı insanlar, herkesin bilmesini istemediğiniz paylaşılan hobiler ve ilgi alanları ya da aktivitelerden bahsediyor olsak da, çevrimiçi yaşamlarını günlük gerçekliklerinden ayrı tutmayı severler. Yasadışı olmadığı sürece, elbette.

Kişisel güvenlik

Çevrimiçi olarak anonim olmak, aynı zamanda bilgisayar korsanlarından, gözetmenlerden ve izleyicilerden korunmak anlamına da gelir. Daha önce de söylediğimiz gibi, bu günlerde insanlar hayatlarının çoğunu çevrimiçi dünyayla paylaşma eğilimindedir. Açıkçası, ad, cinsiyet, yaş, yer, okul, iş, medeni durum, aile ve diğer veriler gibi temel bilgileriniz bu şekilde ortaya çıktığında, kendinizi potansiyel zarara maruz bırakıyorsunuz. Kimsenin kim olduğunuzu, nerede yaşadığınızı vb. Bulamayacağından emin olarak sizi anonimlik korur..

Veri koruması

Çevrimiçi anonimlik, veri güvenliği açısından da önemlidir. Kişisel verileriniz sizin için önemli veya değerli görünmeyebilir, ancak kredi kartı bilgilerinizi, işlemlerinizi, bankacılık bilgilerinizi, kişisel verilerinizi ve diğerlerini ifşa etmenizi kesinlikle web'in karanlık köşelerinde bekleyen çok çeşitli “kötü adamlar” dır. üzerinde.

Çevrimiçi Anonimlik 3'ün FaydalarıAçıkçası, çevrimiçi gizlilik ve anonimlik için birçok fayda vardır. Gerekli tüm önlemleri alabilir, parolalarla kendinizi koruyabilir, neyi ve kiminle paylaştığınıza dikkat edebilirsiniz, ancak bu sizi yalnızca belirli bir ölçüde korur. Neyse ki, tam anonimlike ulaşmanıza yardımcı olabilecek yollar var ve en verimli olanlardan biri VPN'ler.

VPN'ler birçok nedenden dolayı değerlidir ve en önemlisi kesinlikle güvenliktir. Verileriniz şifrelenir ve trafiğiniz korunur. Daha da önemlisi, bir VPN anonimliğinizi garanti eder. Bunu hem gerçek IP adresinizi (ve dolayısıyla konumunuzu ve kimliğinizi) maskeleyerek hem de tüm trafiğinizin geçtiği şifreli bir tünel oluşturarak gerçekleştirir. Tamamen çevrimiçi özgürlük, istediğiniz her şeye erişebilme, ne istediğinizi söyleyin ve istediğinizi yapın ve ayrıca gerçek kimliğinizi değerli bir şekilde koruyun.

Sadece düzenli, yasal faaliyetler için VPN'ler aracılığıyla anonimlik için çaba göstermeniz gerektiğini belirtmek son derece önemlidir. Yasadışı şeyler için bir VPN kullanmak, herhangi bir VPN servis sağlayıcısı tarafından desteklenmez veya tolere edilmez, bunun etik dışı olduğunu belirtmez. Dediğimiz gibi, herkes izlenebilir ve bu nedenle herkes gizliliğini korumalıdır, ancak bu çevrimiçi anonimlik isteyen tek motivasyonunuz olmalıdır.

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

68 + = 77

map