F-Secure FREEDOME VPN İncelemesi

FREEDOME, tüm dünyada milyonlarca kullanıcısı olan dört ünlü siber güvenlik şirketinin birleşmesi olan F-Secure tarafından başlatılan başlangıç ​​dostu bir VPN hizmetidir. Şirket 1988 yılında Finlandiya'nın Helsinki kentinde bulunan şirket merkezi ile kuruldu. İnternet güvenliği, tehdit istihbaratı, bulut güvenliği, uç nokta koruması, güvenlik açığı yönetimi, MDR ve EDR alanlarındaki çabaları uluslararası alanda tanınmış ve çok sayıda akreditasyon ve sertifika ile ödüllendirilmiştir..


VPN'nin platform kapsamı ve sunucu ağı, uygulanan güvenlik özellikleri ve ilgili şirket politikaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu kapsamlı F-Secure FREEDOME VPN incelemesini okumaya devam edin.

F-Secure-FREEDOME-VPN ekran görüntüsü ana sayfası

Desteklenen Platformlar

Şu anda FREEDOME VPN, Windows (7+), OS X (10.10+), Android (5.0+) ve iOS (10+) için yerel uygulamalar sunmaktadır. VPN, etkileyici bir desteklenen platformlar listesine sahip olmasa da, yerel uygulamaları, VPN korumasını yeni nesil oyun konsollarına, akış cihazlarına ve cihazlara genişletmeden sadece bilgisayarlarını, tabletlerini ve telefonlarını güvenceye almak isteyen kullanıcılar için fazlasıyla yeterli olmalıdır. akıllı TV'ler.

Aboneliğinize bağlı olarak, FREEDOME VPN herhangi bir evdeki tüm cihazları kapsaması gereken 7 adede kadar eşzamanlı bağlantıya izin verir.

F Secure FREEDOME VPN toplam beş cihaz

Sunucular

FREEDOME VPN'in şu anda 30 sanal konumu var, ancak şirket ağındaki fiziksel sunucu sayısını “güvenlik amacıyla” açıklamıyor. Resmi web sitesindeki SSS bölümüne göre, F-Secure üçüncü taraf barındırma sağlayıcılarını kullanmaktadır. Tescilli sunucu ağlarına sahip hizmetleri tercih ediyoruz, ancak bunun yalnızca piyasadaki en büyük VPN şirketleri için ayrılmış bir ayrıcalık olduğunu anlıyoruz. Başka bir deyişle, bir üçüncü taraf ağının kullanılması doğal olarak bir problem değildir; her şey şirket tarafından uygulanan veri koruma önlemlerine ve kendi günlük kayıt politikasına bağlıdır.

F Secure FREEDOME VPN Sunucuları

Listedeki 30 sanal konumdan herhangi birini seçebilir veya mevcut konumunuza olan yakınlığa bağlı olarak istemcinin sizin için bir tane seçmesine izin verebilirsiniz. F-Secure, sınırsız bant genişliği ve sunucu geçişini garanti eder. Kullanılabilir konumlar istemci içindeki kıtalar tarafından gruplandırılmıştır ve gerçek zamanlı sunucu yükü veya sunucu sağlığı gibi diğer faydalı bilgilere erişiminiz yoktur..

Mevcut yerlerin bir kısmı Çin'de ara sıra çalışsa da, F-Secure VPN hizmetini bu ülkede kullanmanızı önermez.

Emniyet & Güvenlik

FREEDOME VPN, farklı platformlar için farklı güvenlik yapılandırmaları kullanır:

 • Windows, macOS, Android - OpenVPN; kontrol kanalı: TLS, SHA-256 sertifikalarına sahip 2048 bit RSA anahtarları, AES-256-GCM; Veri kanalı: AES-128-GCM
 • iOS - IPSec; IKEv1: AES-256 + HMAC-SHA2-256, SHA-256 sertifikalarına sahip 2048 bit RSA anahtarları; IKEv1 veri kanalı: AES-128 + HMAC-SHA1; IKEv2: SHA-256 sertifikalı AES_GCM_16_256, 2048 bit RSA anahtarları; IKEv2 veri kanalı: AES_GCM_16_256

Bu, güvenilir bağlantı protokolleri ve şu anda var olan en iyi şifreleme şifrelerine sahip mükemmel bir güvenlik kurulumudur. Bunun dışında F-Secure, Diffie-Hellman anahtar değişimi ile mükemmel ileri gizlilik de uygular. Mükemmel ileri gizlilik, yazılımın her oturum için yeni bir şifreleme anahtarı oluşturduğu anlamına gelir, bu nedenle birisi bir oturum anahtarı almayı ve trafiğinize erişmeyi başarsa bile, bağlantıyı kestiğiniz anda anahtar işe yaramaz hale gelir.

F Secure FREEDOME VPN Tarama Koruması

Windows, Android ve macOS için kullanılabilir bağlantı noktaları, 2700 - 2800 aralığındaki TCP / UDP bağlantı noktalarının yanı sıra 443 numaralı TCP bağlantı noktasını içerir. İOS'ta bulunan bağlantı noktaları UDP 500 - ISAKMP, UDP 4500 - ESP UDP kapsülleme ve 443 TCP bağlantı noktasını içerir..

Etkileyici şifreleme kurulumunun yanı sıra, FREEDOME VPN izleme ve çeşitli kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı koruma içerir. Başka bir deyişle, çerezler ve diğer izleme teknolojileri veya kötü amaçlı web siteleri hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, kötü amaçlı yazılımdan koruma programı hala başlangıç ​​aşamasındadır ve genel performans seviyelerini korumak için taranmış dosyalarla oldukça seçici olması gerekir.

Bazı F-Secure FREEDOME VPN incelemelerinin söylediklerine rağmen, istemci, VPN'niz bozulursa ve gerçek verilerinizin sızmasını önlerse İnternet bağlantınızı kesecek otomatik bir öldürme özelliği ile birlikte gelir..

Bir VPN'de daha önce hiç görmediğimiz özelliklerden biri de Tracker Mapper. İstemcide bulunan ve 24 saatlik kişisel günlüğünüzü oluşturmanıza ve ziyaret ettiğiniz web sitelerinin günlük olarak sizi nasıl takip ettiğini görmenize olanak tanıyan basit bir işlevdir..

Kerestecilik & Gizlilik

F-Secure, her hizmet için ayrı bir gizlilik politikasına sahiptir;.

FREEDOME VPN hizmetini kullanırken şirket aşağıdaki verileri toplar:

 • Özel iletişim - Trafik meta verileri (IP adresi, ülke ve birim), anonim kullanım istatistikleri, kötü amaçlı hedefler / dosyalar için trafik taraması.
 • Hizmet provizyon günlüğü - Müşterinin IP adresi, erişim zamanı, rastgele bir cihaz kimliği, ülke kodu ve diğer benzer bilgiler.
 • Hizmet günlüğü - Cihaz kimliği, aktarılan veri miktarı, kaynak konumdan ana bilgisayar adı, genel IP adresi ve trafik anormallikleri (DDoS saldırıları, spam gönderme ve bağlantı noktası tarama). Bu günlükler 90 gün boyunca saklanır.
 • İzleyici Eşleyici - İzleyici Eşleyici'yi etkinleştirmeyi seçerseniz, toplanan veriler otomatik olarak kaydınızdan ayrılır ve 3 gün sonra veya bir sonraki günlüğü başlattığınızda silinir. Herhangi bir anda manuel olarak da silebilirsiniz.
 • Security Cloud - Potansiyel olarak kötü amaçlı bir etkinlik algılandığında dosya tanımlayıcıları, URL'ler ve uygulama meta verileri gibi sorgular hizmet tarafından gönderilir. Bununla birlikte, bu sorgular tarafından toplanan bilgiler herhangi bir F-Secure kullanıcısına bağlanamaz ve artık gerekmediğinde yok edilir.

F-Secure, hizmeti nereden indirdiğinize veya satın aldığınıza bağlı olarak bazı ek veriler toplar. Ancak şirket çevrimiçi trafiğinizi okumaz, bu da etkinlik günlüğü anlamına gelmez. Analitik amaçlı bazı bilgiler toplar, ancak her zaman herhangi bir analitik veri toplamayı devre dışı bırakabilirsiniz.

F FREEDOME Güvenli VPN İzleme Koruması

Dikkatimizi çeken FREEDOME VPN gizlilik politikası hakkında bir şey, F-Secure'un devam eden bir soruşturmanın bir parçası olarak yayınlanan tüm geçerli varantlara ve mahkeme emirlerine uygun olduğu ifadesiydi. Şirket, işinin, tamamen kabul edilebilir bir politika olan potansiyel suçluların anonimliğini sağlamak değil, çevrimiçi gizliliğinizi korumak olduğunu belirtmektedir. Ancak, ekipleri (iddia edildiği gibi) hesabınızı çevrimiçi trafiğinize bağlayamazsa, hangi verilerin dağıtılacağını nasıl bilebilirler??

Kişisel haklarınız söz konusu olduğunda, toplanan verilere her zaman erişebilir ve bunları düzeltebilir, ancak belirli işlemlere itiraz edebilir, daha fazla işlemeyi kısıtlayabilir (bazı durumlarda) ve onayınızı geri alabilirsiniz. Ayrıca verilerinizi yaygın olarak kullanılan, makine tarafından okunabilen bir biçimde (veri taşınabilirliği) ve başka bir denetleyiciye (teknik olarak mümkün ise) veri iletiminde isteyebilirsiniz. Ancak, unutulma hakkınızı kullanmak istiyorsanız (tüm verilerinizi silin), talebiniz için yasal olarak geçerli bir neden belirtmeniz gerekecektir..

Yayın Akışı

Test aşamamız sırasında FREEDOME VPN bize istikrarlı ve kusursuz bir performansla eşleştirilmiş makul hızlar sağladı. Müşterinin seçtiğimiz sunuculara bağlanması sadece birkaç saniye sürdü ve Avrupa'daki konumumuzdan, ABD'deki konumlardan bile herhangi bir sorunla karşılaşmadık.

Coğrafi kısıtlamalı hizmetlerin kilidini açma söz konusu olduğunda, FREEDOME her seferinde Netflix US ve Hulu tarafından işaretlendi ve herhangi bir içerik akışına izin verilmedi.

Sonuç olarak, FREEDOME VPN, yüksek hız söz konusu olduğunda flamalar için mükemmel bir seçimdir, ancak şu anda coğrafi sızdırma yetenekleri oldukça düşüktür..

torrenting

DMCA mevzuatı nedeniyle FREEDOME VPN, ABD'de bulunan veya ABD merkezli bir şirket tarafından barındırılan ağ geçidi sitelerinde BitTorrent ve diğer P2P uygulamalarını desteklemez. Başka bir deyişle, bazı sunucularda torrent kullanımına izin verilir, ancak Avustralya, Belçika, Kanada, Fransa, Almanya, Hong Kong, İtalya, Japonya, Meksika, Hollanda, Polonya, Singapur, İngiltere ve ABD'deki konumlardan kaçınmalısınız.

F-Secure'a göre, şirketin P2P dosya paylaşım uygulamalarının yasal ve yasadışı kullanımlarını ayırt etmek için hiçbir mekanizması yok, bu nedenle yukarıda belirtilen ağ geçitlerinde tüm P2P trafiği engelleniyor.

Planlar & Fiyatlandırma

1 Ay3 Ay6 Ay1 Yıl2 Yıl

1 Ay $ 4.653 Ay / 6 Ay / 1 Yıl $ 55.822 Yıl /

F-Secure FREEDOME VPN'de 3 farklı fiyatlandırma planı bulunur. En popüler abonelik maliyetleri € 49.90 1 yıl için ve 3 cihaza kadar kapsar. Aile planı 7 cihazı ve maliyeti kapsar € 79.90 1 yıl için. En iyi teklif 7 cihazı ve maliyeti de kapsar € 109,90 2 yıl boyunca. Ancak bu ilk satın alma işleminizse, fiyatlar sırasıyla 39,90 €, 69,90 € ve 89,90 € 'dur..

F FREEDOME Güvenli VPN fiyat seçeneği

Tüm satın alma işlemleri 30 günlük para iade garantisi ile gelir ve kabul edilen ödeme yöntemleri arasında kredi kartları (Visa, MasterCard, JCB ve American Express), PayPal ve banka havalesi bulunur. F-Secure’un resmi web sitesinde yapılan siparişler için ödeme işlemcisi cleverbridge AG adında bir Alman şirketidir.

FREEDOME VPN ayrıca, hizmeti test etmek ve ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını görmek için fazlasıyla yeterli olan 5 günlük ücretsiz bir deneme sürümüyle birlikte gelir.

Destek

F-Secure, resmi sitedeki SSS ve bilgi tabanı bölümlerinin yanı sıra başarılı bir topluluk, canlı sohbet ve telefon desteği içeren bir kullanıcı forumu da dahil olmak üzere çeşitli müşteri desteği formları sunmaktadır. Destek ekibinin canlı sohbet ve telefon sorguları için 7/24 hizmetinizde olmadığını ve sitede belirli çalışma saatlerini bulabileceğinizi unutmayın..

F-Secure FREEDOME VPN Uzmanları & Eksileri

Bu F-Secure FREEDOME VPN incelemesini tamamladığımızda, bizi şaşırtan özelliklere ve hizmetin bazı iyileştirmeler kullanabilecek yönlerine hızlı bir genel bakış.

Artıları

 • En popüler platformlar için yerel uygulamalar
 • Sınırsız bant genişliği / sunucu değiştirme
 • Katı şifreleme
 • OpenVPN ve IPSec protokolleri
 • Kötü amaçlı yazılımlara ve izlemeye karşı koruma
 • İzleme Eşleyici
 • Mükemmel ileri gizlilik
 • Otomatik öldürme düğmesi
 • Bazı sunucularda torrent kullanımına izin verildi
 • Canlı sohbet ve topluluk forumu
 • 5 günlük ücretsiz deneme
 • 30-gün para iade garantisi

Eksileri

 • Az sayıda sanal konum
 • Açıklanmayan sunucu sayısı
 • Aylık plan yok
Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

28 + = 32

map